×
Videos Agriculture Health Business Education Positive Breaking Sports Ansuni Gatha Advertise with Us Catch The Rainnew More

BIRMINGHAM Commonwealth Games 2022

28 JULY - 08 AUG

Get set for the games

Fri
Sat
Sun
Mon
Tue
Wed
Thur
Fri
Sat
Sun
Mon

Lawn Bowl India Schedule

  • Men’s Pairs – Sunil Bahadur, MridulBorgohain
  • Men’s Triples – Dinesh Kumar, Navneet Singh, Chandan Singh
  • Women’s Singles - NayanmoniSaikia
  • Women’s Fours – RupaTirkey, Tania Choudhury, Lovely Choubey, Pinki/NayanmoniSaikia

Table Tennis India Schedule

  • Men’s Team Qualifiers – Harmeet Desai, SanilShetty, SharathAchanta, SathiyanGnanasekaran
  • Women’s Team Qualifiers – DiyaChitale, ManikaBatra, ReethTennison, SreejaAkula
  • Men’s Team Qualifiers – Harmeet Desai, SanilShetty, SharathAchanta, SathiyanGnanasekaran
  • Women’s Team Qualifiers – DiyaChitale, ManikaBatra, ReethTennison, SreejaAkula

Swimming India Schedule

  • 400m freestyle – KushagraRawat
  • 100m backstroke – SrihariNataraj
  • 100m backstroke S9 – Ashish Kumar
  • 50m butterfly – SajanPrakash

Badminton India Schedule

Victoria Park

    Time: 6:00 pm – 9:30 pm
  • Event: mixed double
  • Player: Ashwini Ponnappa
    Time: 6:00 pm – 9:30 pm
  • Event: mixed double
  • Player: B Sumeeth Reddy

Triathlon India Schedule

  • Men’s – Adarsh M.S., VishwanathYadav
  • Women’s – Sanjana Joshi, Pragnya Mohan

Boxing India Schedule

  • Men’s 63.5 kg – Shiva Thapa
  • Men’s 67 kg – RohitTokas
  • Men’s 75 kg – SumitKundu
  • Men’s 80 kg – Ashish Kumar

Squash India Schedule

  • Men’s singles – SauravGhosal, RamitTandon, Abhay Singh
  • Women’s singles – JoshnaChinappa, SunaynaKuruvilla, Anahat Singh

Cricket India Schedule

Edgbaston, Birmingham

    Time: 11:00 am– 2:30 pm
  • Player: Australia vs India

Hockey India Schedule

University of Birmingham

    Time: 2:00 PM
  • Player: India vs Ghana

Athletics India Schedule

  • Nitender Rawat: Men’s Marathon

Boxing India Schedule

    Time: 9:00 pm – 12:00 am
  • Event: Men's 51 kg (round of 32)
  • Player: Amit Panghal
    Time: 4:00 am – 6:00 am
  • Event: Men's 57 kg (round of 32)
  • Player: Mohammad Husamuddin
    Time: 9:00 pm – 12:00 am
  • Event: Men's 63.5 kg (round of 32)
  • Player: shiv thapa
    Time: 9:00 pm – 12:00 am
  • Event: Men's 67kg (round of 32)
  • Player: Rohit Tokaso
    Time: 4:00 am – 6:00 am
  • Event: Men's 75 kg (round of 32)
  • Player: Sumit Kundu
    Time: 9:00 pm – 12:00 am
  • Event: Men's 80 kg (round of 32)
  • Player: Ashish Chowdhary
    Time: 4:00 am – 6:00 am
  • Event: Men's 92 kg (round of 32)
  • Player: Sea
    Time: 4:00 am – 6:00 am
  • Event: Women's 48 kg (round of 32)
  • Player: Neetu

Hockey India Schedule

University of Birmingham

    Time: 7:00 PM
  • Player: India vs Wales (Women)

Weightlifting India Schedule

    Time: 5:00 am- 7:15 am
  • Event: Women's 55kg
  • Player: Mirabai Chanu
    Time: 6:00 pm – 10:15 pm
  • Event: Men's 55kg
  • Player: Sanket Mahadevi
    Time: 6:00 pm – 10:15 pm
  • Event: Men's 55kg
  • Player: Chanambam Rishikant Singh

Cricket India Schedule

Edgbaston, Birmingham

    Time: 11:00 am– 2:30 pm
  • Player: India vs Pakistan

Hockey India Schedule

University of Birmingham

    Time: 2:00 PM
  • Player: India vs Ghana (Men)

Weightlifting India Schedule

    Time: 11:00 pm- 1:30 am
  • Event: Women's 59kg
  • Player: bindyarani devi
    Time: 6:30 pm – 9:00 pm
  • Event: Men's 67kg
  • Player: Jeremy Lalrinnunga
    Time: 9:30 am – 11.00 am
  • Event: Men's 73kg
  • Player: Achinta Shuli

Hockey India Schedule

University of Birmingham

    Time: 2:00 PM
  • Player: England vs India (Men)

Swimming India Schedule

  • Men’s 100m butterfly heat 6 - Sajan Prakash (3.51 pm)

Table Tennis India Schedule

  • Men’s team semifinal (11.30 pm)

Boxing India Schedule

  • 48-51kg round of 16: Amit Panghal (4.45 pm)
  • 54-57 kg round of 16: Hussam Uddin Mohammed (6 pm)
  • 75-80 kg: Ashish Kumar (1 am on Tuesday)

Cycling India Schedule

  • Women’s Keiren first round - Triyasha Paul, Shushikala Agashe,Mayuri Lute (6.32 pm)
  • Men’s 40km points race qualifying - Naman Kapil, Venkappa Kengalkutti, Dinesh Kumar, Vishvajeet Singh (6.52 pm)
  • Men’s 1000m time trial finals - Ronaldo Laitonjam, David Beckham (9.37 pm)
  • Women’s 10km Scratch Race Final: Meenakshi (9:37 pm)

Judo India Schedule

  • Men’s 66kg Elimination round of 16 - Jasleen Singh Saini (2.30 pm onwards)
  • Men’s 60kg Elimination round of 16 - Vijay Kumar Yadav (2.30 pm onwards)
  • Women’s 48kg quarter-finals - Sushila Devi Likabam (2.30 pm)
  • Women’s 57kg Elimination round of 16 - Suchika Tariyal (2.30 pm onwards)

Squash India Schedule

  • Women’s singles plate quarterfinals - Sunayna Sara Kuruvilla (4.30 pm)
  • Women’s singles quarterfinal - Joshna Chinnapa (6 pm)

Lawn Bowls India Schedule

  • Women’s four semifinals: 1 pm

Weightlifting India Schedule

    Time: 11:00 pm- 1:30 am
  • Event: Women's 64kg
  • Player: Poppy Hazarika
    Time: 6:30 pm – 9:00 pm
  • Event: Men's 81kg
  • Player: Ajay Singh

Hockey India Schedule

University of Birmingham

    Time: 14:00 PM
  • Player: India vs England (Women)

Lawn Bowl India Schedule

  • 1 PM: Women’s triples round 1 - India vs New Zealand
  • 1 PM: Women’s pairs sectional round 1 - India vs New Zealand
  • 4:15 PM: Men’s singles round 1 - Mridul Borgohain vs Shannon McIlroy (NZL)
  • 4:15 PM: Women’s fours sectional play gold medal match - India vs South Africa
  • 8:45 PM: Women’s triples sectional play round 2 - India vs England
  • 8:45 PM: Men’s Fours sectional play round 1- India vs Fiji

Weightlifting India Schedule

  • 2 PM: Women’s 76 kg - Punam Yadav
  • 6:30 PM: Men’s 96 kg - Vikas Thakur
  • 11 PM: Weightlifting women’s 87 kg - Usha Bannur NK

Athletics India Schedule

  • 2:30 PM: Men’s long jump qualifying round - M Sreeshankar, Muhammed Anees Yahiya
  • 3:30 PM: Women’s shot put qualifying round B - Manpreet Kaur
  • 5:17 PM: Women’s 100m round 1 heat 5 - Dutee Chand
  • 12:03 AM: Men’s high jump qualifying round - Tejaswin Shankar
  • 12:52 AM: Women’s discus throw final - Seema Punia, Navjeet Kaur Dhillon

Swimming India Schedule

  • 3:04 PM: Men’s 200m backstroke heat 2- Srihari Natraj
  • 4:10 PM: Men’s 1500m freestyle heat 1 - Advait Page
  • 4:28 PM: Men’s 1500m freestyle heat 2 - Kushagra Rawat
  • 11:43 PM: Men’s 200m backstroke final* - Srihari Natraj

Table Tennis India Schedule

  • 6 PM: Men’s team gold medal match - India vs Singapore

Artistic Gymnastics India Schedule

  • 5:30 PM: Men’s vault final - Satyajit Mondal
  • 6:35 PM: Men’s parallel bars finals - Saif Sadik Tamboli

Squash India Schedule

  • 8:30 PM: Women’s singles plate, Semi-final - Sunayna Sara Kuruvilla vs Faiza Zafar (Pakistan)
  • 9:15 PM: Men’s singles, Semi-final - Saurav Ghosal vs Paul Coll

Badminton India Schedule

  • 10 PM: Mixed team final - India vs Malaysia

Boxing India Schedule

  • 11:45 PM: Over 63.5 kg-67 kg (round of 16) - Rohit Tokas vs Alfred Kotey (Ghana)

Athletics India Schedule

  • 11:30 pm - High Jump Finals - Tejaswin Shankar
  • 12:35 am (on Thursday) - Women’s Shot Put Final - Manpreet Kaur

Para-Athletics India Schedule

  • 1:15 am (on Thursday) - Men’s Discus Throw Final (F42-44/61-64) - Aneesh Kumar (Para Athletics)
  • 1:15 am (on Thursday) - Men’s Discus Throw Final (F42-44/61-64) - Devendra Gehlot

Boxing India Schedule

  • 4:45 pm - Over 45kg - 48kg quarterfinals - Nitu Ganghas Vs Nicole Clyde (Northern Ireland)
  • 5:45 pm - Over 54kg - 57kg quarterfinals - Hussamuddin Muhammed Vs Tryagain Morning Ndevelo (Namibia)
  • 11:15 pm - Over 48kg - 50kg quarterfinals - Nikhat Zareen Vs Helen Jones (Wales)
  • 12:45 am (on Thursday) Over 64kg - 70kg quarterfinals - Lovlina Borgohain Vs Rosie Eccles (Wales)
  • 2 am (on Thursday) - Over 75kg - 80kg quarterfinals - Ashish Kumar Vs Aaron Bowen (England)

Swimming India Schedule

  • 12:42 am (on Thursday) - Men’s 1500m Freestyle (Final) - Advait Page, Kushagra Rawat

Cricket India Schedule

  • 10:30 pm - Cricket, Women’s T20 - India Vs Barbados

Hockey India Schedule

  • 3:30 pm - Women’s Pool A - India Vs Canada
  • 6:30 pm - Men’s Pool B - India Vs Canada

Judo India Schedule

  • 2:30 onwards - Women’s +78 Kg Quarterfinals - Tulika Maan Vs Tbd
  • 2:30 onwards - Men’s +100 Kg Elimination Round Of 16 - Deepak Deswal Vs Eric Jean Sebastian (Cameroon)
  • Knockout matches to follow (subject to qualification)

Lawn bowls India Schedule

  • 1:00 pm - Men’s Singles (Round 1) - Mridul Borgohain Vs Chris Locke (Falkland Islands)
  • 1:00 pm - Women’s Pairs Sectional (Round 2) - India Vs Niue
  • 4:00 pm - Men’s Singles (Round 3) - Mridul Borgohain Vs Ian Mclean (Scotland)
  • 4:00 pm - Women’s Pair Sectional (Round 3) - India Vs South Africa
  • 7:30 pm - Men’s Fours Sectional Play (Round 2) - India Vs Cook Islands
  • 7:30 pm - Women’s Triple Sectional (Round 3) - India Vs Niue
  • 10:30 pm - Men’s Team Fours Sectional Play (Round 3) - India Vs England

Squash India Schedule

  • 3:30 pm - Mixed Doubles, Round Of 32 - Joshna/Harinder vs Yeheni/Ravindu (Sri Lanka)
  • 4:00 pm - Women’s Singles, Plate Final (non-medal event) - Sunayna Kuruvilla
  • 9:30 pm - Men’s Singles, Bronze medal Match - Saurav Ghosal vs James Willstrop

Para table tennis India Schedule

  • 3:10 pm - Women’s Singles Classes 3 - 5 (Round 1) - Bhavina Hasmukhbhai Patel Vs Daniela Di Toro (Australia)
  • 3:10 pm - Women’s Singles Classes 3 - 5 (Round 1) - Sonalben Manubhai Patel Vs Sue Bailey (England)
  • 3:10 pm - Women’s Singles Classes 6 - 10 (Round 1) - Baby Sahana Ravi Vs Faith Obazuaye (Nigeria)
  • 4:55 pm - Men’s Singles Class 3 - 5 (Round 1) - Raj Aravindan Alagar Vs George Wyndhan (Sierra Leone)
  • 9:40 pm - Women’s Singles Classes 6 - 10 (Round 2) - Baby Sahana Ravi Vs Gloria Gracia Wong Sze (Malaysia)
  • 10:15 pm - Women’s Singles Classes 3 - 5 (Round 2) - Bhavina Hasmukhbhai Patel Vs Christiana Ikpeoyi (Nigeria)
  • 10:15 pm - Women’s Singles Classes 3 - 5 (Round 2) - Sonalben Manubhai Patel Vs Amanda Jane Tscharke (Australia)
  • 12 am - Men’s Singles Class 3 - 5 (Round 2) - Raj Aravindan Alagar Vs Isau Ogunkunle (Nigeria)

Weightlifting India Schedule

  • 2:00 pm - Men’s 109 Kg Lovpreet Singh
  • 6:30 pm - Women’s 87+ Kg Purnima Pandey
  • 11:00 pm - Men’s 109+ Kg Gurdeep Singh

ATHLETICS India Schedule

  • 2:30 pm - Women’s Hammer Throw Qualifying Round Group A - Sarita Romit Singh, Manju Bala
  • 3:03 pm - Women’s 200 M Round 1 Heat 2 - Hima Das
  • 12:12 AM (Friday) - Men’s Long Jump Finals - Murali Sreeshankar, Muhammed Anees Yahiya

BADMINTON India Schedule

  • 3:00 Pm - Women’s Singles Round Of 32 - P.V Sindhu Vs Fathimath Nabaaha (Maldives)
  • 4:00 Pm - Men’s Singles Round Of 32 - Kidambi Srikanth Vs Daniel Wanagaliya (Uganda)
  • 4:00 Pm - Mixed Doubles Round Of 32 - B.Sumeeth Reddy/Ashwini Ponnappa Vs England
  • 10:00 Pm - Women’s Singles Round Of 32 - Akarshi Kashyap Vs Mahoor Shahzad (Pakistan)
  • 11:00 Pm- Men’s Singles Round Of 32 - Lakshya Sen Vs Vernon Smeed (St.Helena)

BOXING India Schedule

  • 4:45 Pm - Over 48 Kg - 51 Kg Quarterfinals - Amit Panghal Vs Lennon Mulligan (Scotland)
  • 6:15 Pm - Over 67kg - 60 Kg Quarterfinals - Jaismine Lamboria Vs Troy Garton (New Zealand)
  • 8:00 Pm - Over 92 Kg Quarterfinals - Sagar Ahlawat Vs Keddy Evans Agnes (Seychelles)
  • 12:30 Am (Friday) - Over 63.5kg - 67kg Quarterfinals - Rohit Tokas Vs Xavier Ikinofo (Niue)

RHYTHMIC GYMNASTICS India Schedule

  • 4:30 Pm Onwards - Individual Qualification Sub Division 1 - Bavleen Kaur

HOCKEY India Schedule

  • 6:30 Pm – Men’s Pool B - India Vs Wales

LAWN BOWLS India Schedule

  • 4:00 Pm- Men’s Singles - Mridul Borgohain Vs Ross Davis (Jersey)

SQUASH India Schedule

  • 5:30 Pm - Women’s Doubles Round Of 32 - Sunayna Sara Kuruvilla/Anahat Singh Vs Sri Lanka
  • 6:00 Pm - Men’s Doubles Round Of 32 - Senthilkumar Velavan/Abhay Singh Vs British Virgin Islands
  • 7:00 Pm - Mixed Doubles Round Of 16 - Dipika Pallikal/Saurav Ghosal Vs Tbd
  • 11:00 Pm - Mixed Doubles Round Of 16 - Joshana Chinappa/Harinder Pal Singh Sandhu Vs Australia
  • 12:30 Am (Friday) - Women’s Doubles Round Of 16 - Joshana Chinappa/Dipika Pallikal Vs TBD

TABLE TENNIS India Schedule

  • 2:00 Pm Onwards - Mixed Doubles Round Of 64 - Sanil Shetty/Reeth Tennison Vs Malaysia
  • 2:00 Pm Onwards - Mixed Doubles Round Of 32 - Sathiyan Gnanasekaran/Manika Batra Vs TBD
  • 2:00 Pm Onwards - Mixed Doubles Round Of 32 - Achantha Sharath Kamal/Sreeja Akula Vs TBD
  • 8:30 Pm Onwards - Women’s Singles Round Of 32 - Sreeja Akula Vs TBD
  • 8:30 Pm Onwards - Women’s Singles Round Of 32 - Manika Batra Vs TBD
  • 8:30 Pm Onwards – Men’s Doubles Round Of 32 - Harmeet Desai/Sanil Shetty Vs Cyprus
  • 8:30 Pm Onwards - Men’s Doubles Round Of 32 - Sharath Kamal/Sathiyan Gnanasekaran Vs Guyana

PARA TABLE TENNIS India Schedule

  • 3:45 Pm- Women’s Singles Classes 3 - 5 Group 1 - Bhavani Hasmukhbhai Patel Vs Akanisi Latu (Fiji)
  • 3:45 Pm - Women’s Singles Classes 6 - 10 group 1 - Baby Sahana Ravi Vs Qian Yang (Australia)
  • 4:20 Pm - Women’s Singles Classes 3 - 5 Group 2 - Sonalben Manubhai Patel Vs Chinenye Obiora (Nigeria)
  • 5:30 Pm - Men’s Singles Classes 3 - 5 Group 2 - Raj Aravindan Alagar Vs Dan Bullen (England)

Athletics and Para Athletics India Schedule

  • Women’s 100m Hurdles Round 1, Heat 2: Jyothi Yarraji - 3:06 PM
  • Women’s Long Jump qualifying round - Group A: Ancy Edapilly - 4:10 PM
  • Men’s 4x400m relay round 1, Heat 2: 4:19 PM
  • Men’s Triple Jump Qualifying A&B: A. Aboobacker, Pravin Chithravel, Eldhose Paul - 11:35 PM
  • Women’s 200m semi-final 2: Hima Das - 12:53 AM (Saturday)

Badminton India Schedule

  • Women’s doubles round of 16: Jolly Treesa/Pullela Gayatri Gopichand vs Leung/Ganesha - 4:10 PM
  • Women’s singles round of 16: PV Sindhu vs Husina Kobugabe - 6:10 PM
  • Women’s singles round of 16: Akarshi Kashyap vs Eva Kattirtzi - 11:20 PM
  • Men’s singles round of 16: Lakshya Sen vs Ying Xiang Lin - 11:20 PM
  • Men’s doubles round of 16: Satwik Sairaj Rankireddy/ Chirag Shetty vs Murad Ali/Saeed Bhatti - 12 AM (Saturday)

Para Table Tennis India Schedule

  • Women’s Singles, Class 3-5, Semi-final: Bhavina Patel vs Sue Bailey - 2:40 PM
  • Women’s Singles, Class 3-5, Semi-final: Sonal Patel vs Christina Ikepoye - 2:40 PM
  • Men’s Singles, Class 3-5, Semi-final: Raj Aravindan vs Naslru Sule - 2:40 PM

Lawn Bowls India Schedule

  • Women’s Pair Quarter-finals: India vs England - 1 PM
  • Men’s Fours Quarter-finals: India vs Canada - 4:30 PM
  • Women’s Pair Semi-finals* - 4:30 PM
  • Men’s Fours Semi-finals* - 9 PM

Squash India Schedule

  • WWomen’s Doubles, Quarter-final: Joshna Chinappa/Dipika Pallikal vs Chan/Ainaa Ampandi - 10:30 PM
  • Men’s doubles round of 16: Velavan Senthilkumar/ Abhay Singh vs Douglas/Alan Clyne - 11:15 PM
  • Mixed doubles quarterfinal: Dipika Pallikal/Sourav Ghosal vs Grinham Rachael/Alexander Zac (Australia) - 12:45 AM (Saturday)

Table Tennis India Schedule

  • Mixed Doubles round of 16: Sathiyan Gnansekaran/Manika Batra vs Olajlde/Ajoke - 2 PM
  • Mixed Doubles round of 16: Achantha Sharath Kamal/Akula Sreeja vs Chee Feng/Ying Ho - 2 PM
  • Women’s singles round of 16: Sreeja Akula vs Charlotte Carey - 3:15 PM
  • Women’s singles round of 16: Reeth Tennison vs Tianwei Fang - 3:15 PM
  • Women’s singles round of 16: Manika Batra vs Minhyung Jee - 3:15 PM
  • Men’s doubles round of 16: Harmeet/Sanil vs Dillon/Xin Yan - 3:55 PM
  • Men’s doubles round of 16: Sathiyan/Sharath vs Bawm/Mohutasin - 3:55 PM
  • Women’s doubles round of 32: Manika/Diya vs Chung/Spicer - 4:30 PM
  • Men’s singles round of 32: Sharath vs Finn Luu - 5:05 PM
  • Men’s singles round of 16: K Srikanth vs Dumindu Abeywickrama - 5:30 PM
  • Men’s singles round of 32: Sathiyan vs Paul McCreery - 5:45 PM
  • Men’s singles round of 32: Sanil Shetty vs Derek Abrefa - 5:45 PM
  • Women’s doubles round of 32: Reeth/Sreeja vs Elliott/Plaistow - 9:30 PM

Hockey India Schedule

  • Women’s Semi-final: India versus Australia - 12:45 AM (Saturday)

Wrestling India Schedule

  • Men’s Freestyle 125kg, Quarter-final: Mohit Grewal vs vs Alexios Kaouslidis (Cyprus)
  • Men’s Freestyle 65kg, 1/8 Final (Pre-quarters): Bajrang Punia vs Lowe Bingham (Nauru)
  • Men’s Freestyle 86kg, 1/8 Final (Pre-quarters): Deepak Punia vs Matthew Oxenham (New Zealand)
  • Women’s Freestyle 57kg, Quarter-final: Anshu Malik vs TBD
  • Women’s Freestyle 68kg, Quarter-final: Divya Kakran vs TBD
  • Women’s Freestyle 62kg: Sakshi Malik, Quarter-final vs Kelsey Barnes (England)

ATHLETICS AND PARA ATHLETICS India Schedule

  • Women’s F55-57 Shot Put Final: Poonam Sharma, Sharmilam, Santosh - 2:50 pm
  • Women’s 10,000m Race Walk Final: Priyanka, Bhawana Jat- 3 pm
  • Men’s 3000m Steeplechase Final: Avinash Sable - 4:20 pm
  • Women’s Tea 4x100m Relay round 1, Heat 1: Hima Das, Dutee Chand, Shrbani Nanda, NS Simi - 4:45 pm
  • Women’s Hammer Throw Final: Manju Bala - 11:30 pm
  • Men’s 5000m Final: Avinash Sable - 12:40 am

LAWN BOWLS India Schedule

  • Men’s fours, final: India vs Northern Ireland - 4:30 pm

SQUASH India Schedule

  • Men’s doubles, quarterfinal: V Senthilkumar/Abhay Singh vs Yow Eain Ng/Wern Chee Yuen - 5:15 pm
  • Mixed doubles, semifinal: Dipika Pallikal/Saurav Ghosal vs Joelle King/Paul Coll - 6 pm

BADMINTON India Schedule

  • Women’s singles quarterfinals: PV Sindhu vs Jin Wei Goh - 4:20 pm
  • Women’s singles quarterfinals: Akarshi Kashyap vs Kirsty Gilmour - 6 pm
  • Men’s singles quarterfinals: Kidambi Srikanth vs Toby Penty - 10 pm
  • Men’s singles quarterfinals: Lakshya Sen vs Paul Georges - 10 pm
  • Women’s doubles quarterfinals: Treesa Jolly and Gayatri Gopichand Tahlia Richardson/Katherine Wynter - 10:50 pm
  • Men’s doubles quarterfinals: Chirag Shetty/Satwiksairaj Rankireddy vs Schueler/Nathan - 11:40 pm

BOXING India Schedule

  • Women’s Minimumweight (45-48kg) semifinal: Nitu Ghangas vs Priyanka Dhillon - 3 pm
  • Men’s Flyweight (48kg-51kg) semifinal: Amit Panghal vs Patrick Chinyemba - 3:30 pm
  • Women’s Light Flyweight (48kg-50kg) semifinal: Nikhat Zareen vs Savannah Stubley - 7:15 pm
  • Women’s Lightweight (57kg-60kg) semifinal: Jaismine vs Gemma Richardson - 8 pm
  • Men’s Featherweight, semifinal: Mohammad Hussamuddin vs Joseph Commey - 11:30 pm
  • Men’s Welterweight (63.5kg-67kg) semifinal: Rohit Tokas vs Stephen Zimba - 12:45 pm
  • Super Heavyweight (over 92kg) semifinal: Sagar vs Ifeanyi Onyekwere - 1:30 am

CRICKET India Schedule

  • Women’s T20 semi-final: India vs England - 3:30 pm

HOCKEY India Schedule

  • Men’s team semi-final: India vs South Africa - 10:30 pm

TABLE TENNIS AND PARA TABLE TENNIS India Schedule

  • Women’s doubles round of 16: Akula Sreeja/Reeth Tennison vs Anna Chloe Thomas Wu Zang/Lara Whitton- 2 pm
  • Women’s doubles round of 16: Manika Batra/Diya Parag Chitale vs Oumehani Hosenally/Nandashwaree Jalim - 2 pm
  • Men’s Singles quarterfinal: Sharath Kamal vs Quek Izaac Yong - 2:40 pm
  • Men’s singles quarterfinal: G Sathiyan vs Sam Walker - 3:25 PM IST
  • Men’s singles quarterfinal: Sanil Shetty vs Liam Pitchford - 3:25 PM IST
  • Women’s singles semifinal: Sreeja Akula vs Tianwei Feng - 4:10 PM IST
  • Men’s doubles semifinal: Sharath Kamal/G Sathiyan vs Nicholas Lum/Finn Luu - 4:55 PM IST
  • Mixed doubles semifinals: Achanta Sharath Kamal/ Akula Sreeja vs Nicholas Lum/Minhyung Jee - 6 pm
  • Women’s doubles quarter-final* - 8:30 PM IST

PARA BADMINTON India Schedule

  • Men’s Singles Classes 3-5: Bronze Medal Match: Raj Aravindan Alagar vs Isau Ogunkunle - 6:15 pm
  • Women’s Singles Classes 3-5 Bronze medal match: Sonalben Patel vs Sue Bailey- 12:15 am
  • Women’s Singles Classes 3-5 Gold medal match: Bahvina Patel vs Christina Ikpeoyi - 1 am

WRESTLING India Schedule

  • Men’s Freestyle 57kg quarterfinals: Ravi Kumar vs Suraj Singh
  • Men’s Freestyle 97kg quarterfinals: Deepak Nehra vs Randhawa
  • Women’s Freestyle 76kg quarterfinals: Pooja Sihag vs Montague
  • Women’s Freestyle 53 kg - Nordic System match 1: Vinesh Phogat vs Mercy
  • Women’s Freestyle 50 kg - Nordic System match 1:Pooja Gehlot vs Lemofack
  • Men’s Freestyle 74kg 1/8 Final: Naveen vs Ogbonna John
  • Women’s Freestyle 53 kg - Nordic System match 2: Vinesh Phogat vs Samantha
  • Women’s Freestyle 50 kg - Nordic System match 2:Pooja Gehlot vs Ndolo
  • Women’s Freestyle 53 kg - Nordic System match 3: Vinesh Phogat vs Keshani

Cricket India Schedule

Edgbaston, Birmingham

    Time: 10:00 am– 1:30 pm
  • Event: bronze medal match
    Time: 5:00 pm – 8:30 pm
  • Event: gold medal match

BADMINTON India Schedule

  • 1:20 pm - Women’s singles gold medal match: PV Sindhu
  • 2:10 pm - Men’s singles gold medal match: Lakshya Sen
  • 3:00 pm - Men’s doubles gold medal match: Satwik Sairaj Rankireddy/Chirag Shetty

TABLE TENNIS India Schedule

  • 3:35 pm - Men’s Singles Bronze Medal Match: G Sathiyan
  • 4:25 pm - Men’s Singles Gold Medal Match: Achanta Sharath Kamal

HOCKEY India Schedule

  • 5:00 pm - Men’s Gold Medal Match: India vs Australia